Panasonic Electronic Components ELJ-NC68NKF
ELJ-NC68NKF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NC68NKF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68NH 190MA 680 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NC68NKF.pdf
Availability of ELJ-NC68NKF
QUANTITY
ELJ-NC68NKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NC68NKF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NC68NKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNC
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance68nH
Tolerance±10%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant590MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NC68NKF
Related LinksELJ-N, ELJ-NC68NKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NC68NKF Details Description
Related parts for ELJ-NC68NKF
CONN RECEPT PNL MT 4POS SIZE 0 datasheet.pdf
CONN FPC PIN HSG 20POS 1.00MM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SNT-4A datasheet.pdf
FUSE 200A 1250V 1BKN/75 AR CU datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf