Panasonic Electronic Components ELJ-NDR15JF
ELJ-NDR15JF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NDR15JF
Brief Description
FIXED IND 150NH 230MA 1.47 OHM
Datasheet Download
ELJ-NDR15JF.pdf
Availability of ELJ-NDR15JF
QUANTITY
ELJ-NDR15JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NDR15JF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NDR15JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesND
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.47 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NDR15JF
Related LinksELJ-N, ELJ-NDR15JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NDR15JF Details Description
Related parts for ELJ-NDR15JF
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3064SCBCKG datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf