Panasonic Electronic Components ELJ-NJ18NGF2
ELJ-NJ18NGF2 picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NJ18NGF2
Brief Description
FIXED IND 18NH 550MA 150 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NJ18NGF2.pdf
Availability of ELJ-NJ18NGF2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NJ18NGF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NJ18NGF2
Internal Part NumberEIS-ELJ-NJ18NGF2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±2%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NJ18NGF2
Related LinksELJ-NJ, ELJ-NJ18NGF2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NJ18NGF2 Details Description
Related parts for ELJ-NJ18NGF2
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SYSTEM ON BOARD INEMO datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DC/DC 850W 12V 5V AUX datasheet.pdf