Panasonic Electronic Components ELJ-NK8N2JF
ELJ-NK8N2JF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NK8N2JF
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 680MA 120 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NK8N2JF.pdf
Availability of ELJ-NK8N2JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NK8N2JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NK8N2JF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NK8N2JF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating680mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NK8N2JF
Related LinksELJ-N, ELJ-NK8N2JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NK8N2JF Details Description
Related parts for ELJ-NK8N2JF
CARD GUIDE VERT MOUNT LATCHED datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA SQUARE RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 191POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf