Panasonic Electronic Components ELJ-PA121KF
ELJ-PA121KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-PA121KF
Brief Description
FIXED IND 120UH 75MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-PA121KF.pdf
Availability of ELJ-PA121KF
QUANTITY
ELJ-PA121KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-PA121KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-PA121KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-PA121KF
Related LinksELJ-P, ELJ-PA121KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-PA121KF Details Description
Related parts for ELJ-PA121KF
TERM RING 16-14AWG HS INSUL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 26 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 36MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 20A 1.68 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 54POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf