Panasonic Electronic Components ELJ-PA560KF
ELJ-PA560KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-PA560KF
Brief Description
FIXED IND 56UH 110MA 3.3 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-PA560KF.pdf
Availability of ELJ-PA560KF
QUANTITY
ELJ-PA560KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-PA560KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-PA560KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8.5MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-PA560KF
Related LinksELJ-P, ELJ-PA560KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-PA560KF Details Description
Related parts for ELJ-PA560KF
CBL RIBN 35COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 1196MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 142MA 8.9 OHM TH datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf