Panasonic Electronic Components ELJ-PE2N7KFA
ELJ-PE2N7KFA picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-PE2N7KFA
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 2.1A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
ELJ-PE2N7KFA.pdf
Availability of ELJ-PE2N7KFA
QUANTITY
ELJ-PE2N7KFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-PE2N7KFA
Internal Part NumberEIS-ELJ-PE2N7KFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.7nH
Tolerance±10%
Current Rating2.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-PE2N7KFA
Related LinksELJ-PE, ELJ-PE2N7KFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-PE2N7KFA Details Description
Related parts for ELJ-PE2N7KFA
RES TEMP SENS 39 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 12DFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 800MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
G9SX-BC202-RC DC24 datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS DUAL 0.4MM SM datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf