Panasonic Electronic Components ELJ-PF3N9DFB
ELJ-PF3N9DFB picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-PF3N9DFB
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 1.4A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
ELJ-PF3N9DFB.pdf
Availability of ELJ-PF3N9DFB
QUANTITY
ELJ-PF3N9DFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-PF3N9DFB
Internal Part NumberEIS-ELJ-PF3N9DFB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-PF3N9DFB
Related LinksELJ-PF, ELJ-PF3N9DFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-PF3N9DFB Details Description
Related parts for ELJ-PF3N9DFB
CONN HEADR 10POS STR KEY-XX TIN datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
C/A 50/125UM SIM MTRJ 20M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 4A datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
COMPRESSION TIE 4"L 20LB NATURAL datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6 + 21. datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf