Panasonic Electronic Components ELJ-QE8N2JFA
ELJ-QE8N2JFA picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-QE8N2JFA
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 490MA 170 MOHM
Datasheet Download
ELJ-QE8N2JFA.pdf
Availability of ELJ-QE8N2JFA
QUANTITY
ELJ-QE8N2JFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-QE8N2JFA
Internal Part NumberEIS-ELJ-QE8N2JFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesQE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±5%
Current Rating490mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-QE8N2JFA
Related LinksELJ-QE, ELJ-QE8N2JFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-QE8N2JFA Details Description
Related parts for ELJ-QE8N2JFA
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 20MA 6DFN datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 60MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP TRIM 75-380PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf