Panasonic Electronic Components ELJ-QF18NGF
ELJ-QF18NGF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-QF18NGF
Brief Description
FIXED IND 18NH 240MA 700 MOHM
Datasheet Download
ELJ-QF18NGF.pdf
Availability of ELJ-QF18NGF
QUANTITY
ELJ-QF18NGF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-QF18NGF
Internal Part NumberEIS-ELJ-QF18NGF
Material - CoreCeramic
Inductance18nH
Tolerance±2%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-QF18NGF
Related LinksELJ-Q, ELJ-QF18NGF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-QF18NGF Details Description
Related parts for ELJ-QF18NGF
IC MULTIPLEX QUAD LV 2INP 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV NP0 3640 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf