Panasonic Electronic Components ELJ-QF1N8DF
ELJ-QF1N8DF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-QF1N8DF
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 400MA 80 MOHM
Datasheet Download
ELJ-QF1N8DF.pdf
Availability of ELJ-QF1N8DF
QUANTITY
ELJ-QF1N8DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-QF1N8DF
Internal Part NumberEIS-ELJ-QF1N8DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreCeramic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-QF1N8DF
Related LinksELJ-Q, ELJ-QF1N8DF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-QF1N8DF Details Description
Related parts for ELJ-QF1N8DF
RELAY OPTO AC/DC 120MA 6SMD 400V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 6W MONO B 9SIL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf