Panasonic Electronic Components ELJ-QF4N3DF
ELJ-QF4N3DF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-QF4N3DF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.3NH 360MA 160 MOHM
Datasheet Download
ELJ-QF4N3DF.pdf
Availability of ELJ-QF4N3DF
QUANTITY
ELJ-QF4N3DF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-QF4N3DF
Internal Part NumberEIS-ELJ-QF4N3DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesQF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance4.3nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-QF4N3DF
Related LinksELJ-Q, ELJ-QF4N3DF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-QF4N3DF Details Description
Related parts for ELJ-QF4N3DF
CONN HEADER .100 1ROW R/A 36POS datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE CLASS L 200A 600VAC/DC datasheet.pdf
LEAD TEST PICO HOOK BLACK 6" datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf