Panasonic Electronic Components ELJ-RE5N6JF2
ELJ-RE5N6JF2 picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RE5N6JF2
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 430MA 180 MOHM
Datasheet Download
ELJ-RE5N6JF2.pdf
Availability of ELJ-RE5N6JF2
QUANTITY
ELJ-RE5N6JF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RE5N6JF2
Internal Part NumberEIS-ELJ-RE5N6JF2
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RE5N6JF2
Related LinksELJ-RE, ELJ-RE5N6JF2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RE5N6JF2 Details Description
Related parts for ELJ-RE5N6JF2
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MCF60K datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 10POS BRD-FPC datasheet.pdf