Panasonic Electronic Components ELJ-RF47NJF
ELJ-RF47NJF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF47NJF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 140MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-RF47NJF.pdf
Availability of ELJ-RF47NJF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-RF47NJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF47NJF
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF47NJF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF47NJF
Related LinksELJ-R, ELJ-RF47NJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF47NJF Details Description
Related parts for ELJ-RF47NJF
CONN RCPT 1.27MM SMD AU 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 8 POS FEMALE/WIRES 500MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
IC CLOCK SLICER ZD BUFFER 28SSOP datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf