Panasonic Electronic Components ELJ-RF47NJFB
ELJ-RF47NJFB picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF47NJFB
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 140MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-RF47NJFB.pdf
Availability of ELJ-RF47NJFB
QUANTITY
ELJ-RF47NJFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF47NJFB
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF47NJFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF47NJFB
Related LinksELJ-RF, ELJ-RF47NJFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF47NJFB Details Description
Related parts for ELJ-RF47NJFB
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 60A datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 6.57K OHM 0.1% 0.3W 1506 datasheet.pdf