Panasonic Electronic Components ELJ-RF56NGFB
ELJ-RF56NGFB picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF56NGFB
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 130MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-RF56NGFB.pdf
Availability of ELJ-RF56NGFB
QUANTITY
ELJ-RF56NGFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF56NGFB
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF56NGFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±2%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.5GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF56NGFB
Related LinksELJ-RF, ELJ-RF56NGFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF56NGFB Details Description
Related parts for ELJ-RF56NGFB
CAP TANT 22UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf