Panasonic Electronic Components ELJ-SC390KF
ELJ-SC390KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-SC390KF
Brief Description
FIXED IND 39UH 13MA 5.7 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-SC390KF.pdf
Availability of ELJ-SC390KF
QUANTITY
ELJ-SC390KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-SC390KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-SC390KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating13mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.7 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-SC390KF
Related LinksELJ-S, ELJ-SC390KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-SC390KF Details Description
Related parts for ELJ-SC390KF
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 6POS .156 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.1A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf