Panasonic Electronic Components ELK-E100FA
ELK-E100FA picture photo
Mfg. Part Number
ELK-E100FA
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
DIGITAL NOISE FILTER 250MHZ SMD
Datasheet Download
ELK-E100FA.pdf
Availability of ELK-E100FA
QUANTITY
ELK-E100FA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELK-E100FA
Internal Part NumberEIS-ELK-E100FA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesELKE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLow Pass
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency250MHz (Cutoff)
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current2A
ValuesC = 10pF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Package / Case1207 (3218 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
Height0.087" (2.20mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELK-E100FA
Related LinksELK-E, ELK-E100FA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELK-E100FA Details Description
Related parts for ELK-E100FA
CONN SOCKET 24-20AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y1-CU datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
FAN GUARD METAL 80MM datasheet.pdf
GDT 500V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 55NS 52TSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf