Panasonic Electronic Components ELL-3GM180M
ELL-3GM180M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-3GM180M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 420MA 640 MOHM
Datasheet Download
ELL-3GM180M.pdf
Availability of ELL-3GM180M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-3GM180M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-3GM180M
Internal Part NumberEIS-ELL-3GM180M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)640 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-3GM180M
Related LinksELL-3, ELL-3GM180M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-3GM180M Details Description
Related parts for ELL-3GM180M
RES SMD 78.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 9A NON-INV 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100X.200 datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 76.34VC P600 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 12DFN datasheet.pdf