Panasonic Electronic Components ELL-4GG8R2N
ELL-4GG8R2N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-4GG8R2N
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 870MA 220 MOHM
Datasheet Download
ELL-4GG8R2N.pdf
Availability of ELL-4GG8R2N
QUANTITY
ELL-4GG8R2N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-4GG8R2N
Internal Part NumberEIS-ELL-4GG8R2N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±30%
Current Rating870mA
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-4GG8R2N
Related LinksELL-4, ELL-4GG8R2N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-4GG8R2N Details Description
Related parts for ELL-4GG8R2N
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 4POS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG W/SUPERVISOR AUTO 8-TDFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 25mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf