Panasonic Electronic Components ELL-5PM3R0N
ELL-5PM3R0N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-5PM3R0N
Brief Description
FIXED IND 3UH 1.8A 36 MOHM SMD
Datasheet Download
ELL-5PM3R0N.pdf
Availability of ELL-5PM3R0N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-5PM3R0N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-5PM3R0N
Internal Part NumberEIS-ELL-5PM3R0N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3µH
Tolerance±30%
Current Rating1.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-5PM3R0N
Related LinksELL-5, ELL-5PM3R0N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-5PM3R0N Details Description
Related parts for ELL-5PM3R0N
FIXED IND 1.2UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 1POS .110 FAST datasheet.pdf