Panasonic Electronic Components ELL-5PS1R2N
ELL-5PS1R2N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-5PS1R2N
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 2.5A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
ELL-5PS1R2N.pdf
Availability of ELL-5PS1R2N
QUANTITY
ELL-5PS1R2N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-5PS1R2N
Internal Part NumberEIS-ELL-5PS1R2N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELL-5PR,ELL-5PS,ELL-SFG Series 01/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±30%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-5PS1R2N
Related LinksELL-5, ELL-5PS1R2N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-5PS1R2N Details Description
Related parts for ELL-5PS1R2N
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12POS .050" SMD datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 20SOIC datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
STRIPPER STOP 2009-10 690370317 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf