Panasonic Electronic Components ELL-6PG3R9N
ELL-6PG3R9N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6PG3R9N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.9A 51 MOHM SMD
Datasheet Download
ELL-6PG3R9N.pdf
Availability of ELL-6PG3R9N
QUANTITY
ELL-6PG3R9N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6PG3R9N
Internal Part NumberEIS-ELL-6PG3R9N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)51 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6PG3R9N
Related LinksELL-6, ELL-6PG3R9N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6PG3R9N Details Description
Related parts for ELL-6PG3R9N
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
DAC 8BIT QUAD R-R OUTPUT 10-MSOP datasheet.pdf
LOCKING WASHER 70X0.45MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 625MA 15W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC BATT CHRGR BUCK-BOOST 64QFN datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf