Panasonic Electronic Components ELL-8UV270M
ELL-8UV270M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-8UV270M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.8MA 53 MOHM SMD
Datasheet Download
ELL-8UV270M.pdf
Availability of ELL-8UV270M
QUANTITY
ELL-8UV270M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-8UV270M
Internal Part NumberEIS-ELL-8UV270M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesELL-8UV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)53 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.314" L x 0.314" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-8UV270M
Related LinksELL-8, ELL-8UV270M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-8UV270M Details Description
Related parts for ELL-8UV270M
CONN RECEPT BOX MNT 7POS W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
VARISTOR 3.7V 120A 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf