Panasonic Electronic Components ELL-SFG101MA
ELL-SFG101MA picture photo
Mfg. Part Number
ELL-SFG101MA
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 240MA 2.4 OHM
Datasheet Download
ELL-SFG101MA.pdf
Availability of ELL-SFG101MA
QUANTITY
ELL-SFG101MA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-SFG101MA
Internal Part NumberEIS-ELL-SFG101MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELL-5PR,ELL-5PS,ELL-SFG Series 01/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesG
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating240mA
Current - Saturation210mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-SFG101MA
Related LinksELL-SF, ELL-SFG101MA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-SFG101MA Details Description
Related parts for ELL-SFG101MA
IC DAC DUAL 12BIT 40MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC COUNTER DIV-BY-N 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 25PPM datasheet.pdf