Panasonic Electronic Components ELL-SFG1R2NA
ELL-SFG1R2NA picture photo
Mfg. Part Number
ELL-SFG1R2NA
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 1.55A 58 MOHM
Datasheet Download
ELL-SFG1R2NA.pdf
Availability of ELL-SFG1R2NA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-SFG1R2NA Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-SFG1R2NA
Internal Part NumberEIS-ELL-SFG1R2NA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELL-5PR,ELL-5PS,ELL-SFG Series 01/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±30%
Current Rating1.55A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-SFG1R2NA
Related LinksELL-SF, ELL-SFG1R2NA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-SFG1R2NA Details Description
Related parts for ELL-SFG1R2NA
MOD PWR IN/SW 1PL QC 2.5MM PNL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT MINI-UMNL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf