Panasonic Electronic Components ELL-VFG100MC
ELL-VFG100MC picture photo
Mfg. Part Number
ELL-VFG100MC
Brief Description
FIXED IND 10UH 640MA 380 MOHM
Datasheet Download
ELL-VFG100MC.pdf
Availability of ELL-VFG100MC
QUANTITY
ELL-VFG100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-VFG100MC
Internal Part NumberEIS-ELL-VFG100MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesG
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating640mA
Current - Saturation550mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-VFG100MC
Related LinksELL-VF, ELL-VFG100MC Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-VFG100MC Details Description
Related parts for ELL-VFG100MC
SPR SPADE IS 16-12AWG #8 datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf