Amphenol Pcd ELLA16150
ELLA16150 picture photo
Mfg. Part Number
ELLA16150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 10MM
Datasheet Download
ELLA16150.pdf
Availability of ELLA16150
QUANTITY
ELLA16150 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELLA16150
Internal Part NumberEIS-ELLA16150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELLA
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level8
Number of Levels2
Pitch0.394" (10.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL600V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELLA16150
Related LinksELLA, ELLA16150 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELLA16150 Details Description
Related parts for ELLA16150
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf