Amphenol Pcd ELLH11120
ELLH11120 picture photo
Mfg. Part Number
ELLH11120
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 10MM
Datasheet Download
ELLH11120.pdf
Availability of ELLH11120
QUANTITY
ELLH11120 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELLH11120
Internal Part NumberEIS-ELLH11120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELLH
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.394" (10.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL600V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELLH11120
Related LinksELLH, ELLH11120 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELLH11120 Details Description
Related parts for ELLH11120
IC SRAM NV TIMEKEEPING POWERCAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES 137 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 11POS datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
HL2 RELAY 2 FORM C 12VAC datasheet.pdf
1.25MM M HSG 10POS datasheet.pdf