| Internal Part Number | EIS-ELM089200 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | ELM | |
| Packaging | Tray | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 8 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Mating Orientation | Vertical with Board | |
| Current | 10A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 12-28 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) | |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated | |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Torque - Screw | 0.79 Nm (7.0 Lb-In) | |