Amphenol Pcd ELM089200
ELM089200 picture photo
Mfg. Part Number
ELM089200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 8POS 5.08MM VERT
Datasheet Download
ELM089200.pdf
Availability of ELM089200
QUANTITY
ELM089200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELM089200
Internal Part NumberEIS-ELM089200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELM089200
Related LinksELM0, ELM089200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELM089200 Details Description
Related parts for ELM089200
DIODE ZENER 6.2V 150MW EMD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CA datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 25.4MMX5.5M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 2S FIN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
PARTS KIT INSERT TERM ASSY datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf