Amphenol Pcd ELM133200
ELM133200 picture photo
Mfg. Part Number
ELM133200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 13POS 5.08MM ANGLE
Datasheet Download
ELM133200.pdf
Availability of ELM133200
QUANTITY
ELM133200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELM133200
Internal Part NumberEIS-ELM133200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationAngled
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELM133200
Related LinksELM1, ELM133200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELM133200 Details Description
Related parts for ELM133200
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DELTA-SIGMA 24-SSOP datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 24COND 0.050" datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf