Amphenol Pcd ELM221200
ELM221200 picture photo
Mfg. Part Number
ELM221200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 22POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
ELM221200.pdf
Availability of ELM221200
QUANTITY
ELM221200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELM221200
Internal Part NumberEIS-ELM221200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELM221200
Related LinksELM2, ELM221200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELM221200 Details Description
Related parts for ELM221200
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 39PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 240VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW ALF2 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 4MM datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf