Bivar, Inc. ELM32005GD
ELM32005GD picture photo
Mfg. Part Number
ELM32005GD
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM
Datasheet Download
ELM32005GD.pdf
Availability of ELM32005GD
QUANTITY
ELM32005GD Order Process
Ship out your order
Specifications of ELM32005GD
Internal Part NumberEIS-ELM32005GD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
SeriesELM3
PackagingTray
ColorGreen
Wavelength - Peak555nm
ConfigurationSingle
Current30mA
Millicandela Rating30mcd
Viewing Angle45°
Lens TypeDiffused, Tinted
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm, T-1 3/4
Voltage Rating2.2V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELM32005GD
Related LinksELM32, ELM32005GD Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
ELM32005GD Details Description
Related parts for ELM32005GD
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC ARITHMETIC LOGIC UNIT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 36W datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,TRI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf