Amphenol Pcd ELMM21100
ELMM21100 picture photo
Mfg. Part Number
ELMM21100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 21POS 5.08MM ANGLE
Datasheet Download
ELMM21100.pdf
Availability of ELMM21100
QUANTITY
ELMM21100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELMM21100
Internal Part NumberEIS-ELMM21100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELMM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Tin-Lead Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELMM21100
Related LinksELMM, ELMM21100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELMM21100 Details Description
Related parts for ELMM21100
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 16V 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MSOP datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf