Amphenol Pcd ELVD04500
ELVD04500 picture photo
Mfg. Part Number
ELVD04500
Brief Description
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM
Datasheet Download
ELVD04500.pdf
Availability of ELVD04500
QUANTITY
ELVD04500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELVD04500
Internal Part NumberEIS-ELVD04500
SeriesELVD
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions4
Positions Per Level2
Number of Levels2
Pitch0.150" (3.81mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELVD04500
Related LinksELVD, ELVD04500 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELVD04500 Details Description
Related parts for ELVD04500
CABLE SMA MALE RG174/U 24" datasheet.pdf
FUSE 80A 690V CLASS GL/GG datasheet.pdf
TJ SEALING PLUG,SZ 16 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.41K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W DO201 datasheet.pdf
NUT, HEX, METRIC SERIES, DIN 934 datasheet.pdf
390UF 500V 35X50MM 105C 3000H datasheet.pdf