Amphenol Pcd ELVT04500
ELVT04500 picture photo
Mfg. Part Number
ELVT04500
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM
Datasheet Download
ELVT04500.pdf
Availability of ELVT04500
QUANTITY
ELVT04500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELVT04500
Internal Part NumberEIS-ELVT04500
SeriesELVT
PackagingTray
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELVT04500
Related LinksELVT, ELVT04500 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELVT04500 Details Description
Related parts for ELVT04500
FIXED IND 39UH 185MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCHES datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR DDCA DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 4GHZ 16TQFN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf