United Chemi-Con ELXG630VNN222MA25T
ELXG630VNN222MA25T picture photo
Mfg. Part Number
ELXG630VNN222MA25T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ELXG630VNN222MA25T.pdf
Availability of ELXG630VNN222MA25T
QUANTITY
ELXG630VNN222MA25T Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXG630VNN222MA25T
Internal Part NumberEIS-ELXG630VNN222MA25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXG
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXG630VNN222MA25T
Related LinksELXG630VN, ELXG630VNN222MA25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXG630VNN222MA25T Details Description
Related parts for ELXG630VNN222MA25T
RACK CABINET 40.12 X24.06X30.75" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SER 76KSPS 24-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 100' datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 327MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN M12 5POS datasheet.pdf