United Chemi-Con ELXG630VNN222MA25T
ELXG630VNN222MA25T picture photo
Mfg. Part Number
ELXG630VNN222MA25T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ELXG630VNN222MA25T.pdf
Availability of ELXG630VNN222MA25T
QUANTITY
ELXG630VNN222MA25T Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXG630VNN222MA25T
Internal Part NumberEIS-ELXG630VNN222MA25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXG
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXG630VNN222MA25T
Related LinksELXG630VN, ELXG630VNN222MA25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXG630VNN222MA25T Details Description
Related parts for ELXG630VNN222MA25T
TEST POINT PC MINI .040"D RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 4.2A datasheet.pdf
ITW 16-138509 SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC PTIC HI TUNABLE 3.3PF 6QFN datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf