United Chemi-Con ELXG800VND682MA50T
ELXG800VND682MA50T picture photo
Mfg. Part Number
ELXG800VND682MA50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ELXG800VND682MA50T.pdf
Availability of ELXG800VND682MA50T
QUANTITY
ELXG800VND682MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXG800VND682MA50T
Internal Part NumberEIS-ELXG800VND682MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXG
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXG800VND682MA50T
Related LinksELXG800VN, ELXG800VND682MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXG800VND682MA50T Details Description
Related parts for ELXG800VND682MA50T
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
RES 510 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 88MA 28.6 OHM TH datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SW INTERLOCK DOOR SAFETY 10.1A datasheet.pdf