Amphenol Pcd ELXM033G0
ELXM033G0 picture photo
Mfg. Part Number
ELXM033G0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 3POS 3.5MM ANGLE
Datasheet Download
ELXM033G0.pdf
Availability of ELXM033G0
QUANTITY
ELXM033G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM033G0
Internal Part NumberEIS-ELXM033G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELXM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationAngled
Current12A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature125°C
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM033G0
Related LinksELXM, ELXM033G0 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELXM033G0 Details Description
Related parts for ELXM033G0
RES 200 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 SGL PORT 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 25A datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 11COND 26AWG BLACK 65.6' datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
HDM SMPO160F250F LM datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf