United Chemi-Con ELXM161VSN331MP25S
ELXM161VSN331MP25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM161VSN331MP25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
ELXM161VSN331MP25S.pdf
Availability of ELXM161VSN331MP25S
QUANTITY
ELXM161VSN331MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM161VSN331MP25S
Internal Part NumberEIS-ELXM161VSN331MP25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM161VSN331MP25S
Related LinksELXM161VS, ELXM161VSN331MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM161VSN331MP25S Details Description
Related parts for ELXM161VSN331MP25S
TRANS NPN 80V 2A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V/3.3V/5V TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 4POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 191K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 400V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 108POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf