United Chemi-Con ELXM201VSN152MA45S
ELXM201VSN152MA45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM201VSN152MA45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXM201VSN152MA45S.pdf
Availability of ELXM201VSN152MA45S
QUANTITY
ELXM201VSN152MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM201VSN152MA45S
Internal Part NumberEIS-ELXM201VSN152MA45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM201VSN152MA45S
Related LinksELXM201VS, ELXM201VSN152MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM201VSN152MA45S Details Description
Related parts for ELXM201VSN152MA45S
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 33.6MHZ SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16NSOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf