United Chemi-Con ELXM201VSN391MP35S
ELXM201VSN391MP35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM201VSN391MP35S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXM201VSN391MP35S.pdf
Availability of ELXM201VSN391MP35S
QUANTITY
ELXM201VSN391MP35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM201VSN391MP35S
Internal Part NumberEIS-ELXM201VSN391MP35S
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM201VSN391MP35S
Related LinksELXM201VS, ELXM201VSN391MP35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM201VSN391MP35S Details Description
Related parts for ELXM201VSN391MP35S
IC OPAMP PGA 32MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 36POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OR/AND INVERTER GATE 20PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 30A TO247AC datasheet.pdf