United Chemi-Con ELXM221VSN821MA30S
ELXM221VSN821MA30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM221VSN821MA30S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
ELXM221VSN821MA30S.pdf
Availability of ELXM221VSN821MA30S
QUANTITY
ELXM221VSN821MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM221VSN821MA30S
Internal Part NumberEIS-ELXM221VSN821MA30S
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM221VSN821MA30S
Related LinksELXM221VS, ELXM221VSN821MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM221VSN821MA30S Details Description
Related parts for ELXM221VSN821MA30S
CONN HDI RECEPT 54POS 3ROW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf