United Chemi-Con ELXM251VSN391MP45S
ELXM251VSN391MP45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM251VSN391MP45S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ELXM251VSN391MP45S.pdf
Availability of ELXM251VSN391MP45S
QUANTITY
ELXM251VSN391MP45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM251VSN391MP45S
Internal Part NumberEIS-ELXM251VSN391MP45S
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM251VSN391MP45S
Related LinksELXM251VS, ELXM251VSN391MP45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM251VSN391MP45S Details Description
Related parts for ELXM251VSN391MP45S
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2MM 7POS SGL datasheet.pdf
CAP CER 100UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf