United Chemi-Con ELXM251VSN471MR30S
ELXM251VSN471MR30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM251VSN471MR30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ELXM251VSN471MR30S.pdf
Availability of ELXM251VSN471MR30S
QUANTITY
ELXM251VSN471MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM251VSN471MR30S
Internal Part NumberEIS-ELXM251VSN471MR30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM251VSN471MR30S
Related LinksELXM251VS, ELXM251VSN471MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM251VSN471MR30S Details Description
Related parts for ELXM251VSN471MR30S
CONN RING 16-22 AWG #6 PL-GRIP datasheet.pdf
SW ROTARY SP 15A 2" 6POS 120V datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD. RT/TERM 3A datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 6POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 500' datasheet.pdf
POT 325 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf