United Chemi-Con ELXM351VSN221MP45S
ELXM351VSN221MP45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM351VSN221MP45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
ELXM351VSN221MP45S.pdf
Availability of ELXM351VSN221MP45S
QUANTITY
ELXM351VSN221MP45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM351VSN221MP45S
Internal Part NumberEIS-ELXM351VSN221MP45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM351VSN221MP45S
Related LinksELXM351VS, ELXM351VSN221MP45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM351VSN221MP45S Details Description
Related parts for ELXM351VSN221MP45S
CAP TANT POLY 150UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
LED PMI 3/8" RED 6" LEADS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf