United Chemi-Con ELXM351VSN331MQ45S
ELXM351VSN331MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM351VSN331MQ45S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
ELXM351VSN331MQ45S.pdf
Availability of ELXM351VSN331MQ45S
QUANTITY
ELXM351VSN331MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM351VSN331MQ45S
Internal Part NumberEIS-ELXM351VSN331MQ45S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM351VSN331MQ45S
Related LinksELXM351VS, ELXM351VSN331MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM351VSN331MQ45S Details Description
Related parts for ELXM351VSN331MQ45S
CONN HEADER .100" 35POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN SEATING BAR 50POS .050 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM RED 0.56" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
1.25MM M/L 26POS 26AWG 450MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf