United Chemi-Con ELXM3B1VSN221MP40S
ELXM3B1VSN221MP40S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM3B1VSN221MP40S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXM3B1VSN221MP40S.pdf
Availability of ELXM3B1VSN221MP40S
QUANTITY
ELXM3B1VSN221MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM3B1VSN221MP40S
Internal Part NumberEIS-ELXM3B1VSN221MP40S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM3B1VSN221MP40S
Related LinksELXM3B1VS, ELXM3B1VSN221MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM3B1VSN221MP40S Details Description
Related parts for ELXM3B1VSN221MP40S
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 15+PE PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 125K OHM 0.1% 0.4W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 53POS 0.50MM R/A datasheet.pdf